Samson Mow: Bitcoin Mining stanie się strategicznym sektorem inwestycyjnym dla wielu krajów

Kryptowaluty stają się tak atrakcyjne, że przyciągają uwagę państw narodowych, które teraz próbują je wykorzystać. Na przykład rząd Kazachstanu jest obecnie głównym kopaczem kryptowalut, co dla wielu jest szokiem, biorąc pod uwagę, że większość innych rządów zdecydowała się zachować letnie stanowisko w sprawie kryptowalut.

Według Samson Mow, CEO Blockstream, Bitcoin wydobycie może być bardzo opłacalne inwestycje strategiczne dla rządów. W tym celu Samson wysłał chwytliwy tweet .

To zwrot o 180 stopni

Decyzja Kazachstanu o rozpoczęciu wydobywania bitcoinów na dużą skalę, finansowanej przez rząd, jest całkowitą zmianą w stosunku do wcześniejszego podejścia do kryptowalut. Jeszcze w 2018 roku bank centralny kraju (Narodowy Bank Kazachstanu) starał się opracować politykę zakazującą kryptowalut i związanych z nimi działalności w kraju.

Kilka miesięcy później polityka została unieważniona i zastąpiona bardziej przyjaznym podejściem do regulacji kryptowalut. Następnie rząd Kazachstanu zainicjował projekt, w ramach którego zainstalowano kilka farm wydobywczych Bitcoin. Na projekt przeznaczono około 190 milionów dolarów.

Ogromna ekspansja

Teraz rząd przeznacza jeszcze więcej środków na rozszerzenie swoich operacji wydobywania bitcoinów. Bagdat Mussin, który jest obecnym ministrem rozwoju cyfrowego, ogłosił niedawno plany zainwestowania ponad 700 milionów dolarów w operacje wydobywcze bitcoinów. W kraju działa już 13 farm górniczych, a wkrótce mają zostać uruchomione 4 kolejne.

Z ponad 10 dużymi farmami wydobywczymi Bitcoin, które już działają, Kazachstan wnosi chłodne 6% globalnego wskaźnika hashowania w sieci Bitcoin. Można oczekiwać, że ten pokaźny fragment będzie się powiększał tylko wtedy, gdy kraj kładzie większy nacisk na swój już udany projekt wydobywczy. Jednak kraj nadal pozostaje w tyle za innymi większymi regionami górniczymi, takimi jak Chiny, USA i Rosja.

Tania moc

Warto zauważyć, że jednym z głównych powodów, dla których Kazachstan przoduje w wydobywaniu bitcoinów, jest łatwy dostęp do bardzo taniej energii elektrycznej ze swoich zasobów węgla. W rzeczywistości niektórzy górnicy z Chin już przenoszą swoje operacje wydobywcze do Kazachstanu, aby skorzystać z taniej energii.

Wejście Kazachstanu do wydobywania bitcoinów jako projektu wspieranego przez rząd skupia się na szerszym globalnym wpływie, jaki może wywrzeć taki ruch. Jeśli więcej rządów zajmie się wydobyciem kryptowalut, byłoby tylko kwestią czasu, zanim kryptowaluty, zwłaszcza Bitcoin, osiągną masową adopcję.

About